معرفی STM32CubeIDE جدیدترین IDE شرکت ST

مقدمه

اواخر فروردین ماه امسال بود که شرکت ST یک غافلگیری بزرگی برای جامعه برنامه نویسان و طراحان خودش انجام داد و اون ارائه یک نرم افزار جامع و کاربردی برای عموم کسانی که دغدغه این را داشتند که برای شروع از چه نرم افزاری برای برنامه نویسی میکروکنترلرهای این شرکت استفاده کنند. برای شروع با طرح این سوال میتونیم بزرگترین مشکلی که اکثر کسانی که با این نوع نرم افزارها کار میکنند پاسخ بدیم که آیا این نرم افزار جایگزین مناسبی برای نرم افزارهای پراستفاده مثل Keil یا IAR یا اهم نرم افزارهای مهمی که ما از اون ها برای کد زدن استفاده می کنیم نیازهای اصلی ما را رفع می کنه یا خیر؟

اصالت نرم افزار

در جواب به این سوال اینطوری میتونیم توضیح بدیم که این نرم افزار تلفیقی از نرم افزارهای STM32CubeMX و Eclipse هستش که نرم افزار دومی مبنای نرم افزار شرکت Attolic TrueSTUDIO هستش که توسط شرکت ST تقریبا دو سالی میشه خریداری شده و به صورت کاملا Open Source بدون نیاز به هیچگونه فعال سازی در اختیار عموم برنامه نویسان و توسعه دهندگان قرار داده شده که این خودش به تنهایی کار خیلی از بچه هایی که برای شروع مجبورن برن سراغ نرم افزارهایی مثل IAR یا Keil را جبران میکنه و خبری از کرک یا فعال سازی برای شروع یک کدنویسی با میکروکنترلرهای STM32 نیستش و با خیالی راحت بدون هیچگونه کرش نرم افزاری میتونید پروژه اتون را آغاز کنید.

دانلود نرم افزار STM32CubeProgrammer

پدیدآورندگان

نرم افزار TrueSTUDIO تا قبل از خریده شدن توسط شرکت ST مانند نرم افزارهای IAR یا Keil نیاز به فعال سازی با لایسنس داشت که در دو نسخه Lite که این نسخه به صورت رایگان قابل استفاده بود اما محدودیت های زیادی داشت و نسخه Pro که برای استفاده از تمام مزیت های این نسخه نیاز به فعال سازی داشت ارائه شده.
نرم افزار STM32CubeProgrammer در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۷ معرفی شد که پروژه همکاری ای بود بین شرکت atollic و شرکت ST که با همکاری هم این نسخه از نرم افزار را منتشرکردند.

توضیحات کامل : STM32CubeProgrammer + Attolic TrueSTUDIO

زمان ارائه

در تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۱۸ شرکت Atollic به صورت رسما یک نسخه کامل و رایگان با همکاری شرکت ST تحت عنوان TrueSTUDIO for STM32 نسخه ۹.۰.۰ منتشر کرد که این نسخه تمام قابلیت های نسخه حرفه ای همین نرم افزار را به صورت کاملا رایگان برای کاربران برروی سایت قرار داد.

New STM32-only version of TrueSTUDIO

بعد از ارائه نسخه ۹.۱.۰ این شرکت تصمیم گرفت که نسخه ارائه شده STM32CubeIDE را که توسط شرکت ST معرفی شده است در صفحه اول وب سایت خود معرفی کنه تا توسعه دهندگان سخت افزاری از نسخه جامع این نرم افزار استفاده کنن با همه این موارد شرکت atollic یک نسخه طراحی شده توسط خودش برای دانلود قرار داده به نام TrueSTUDIO for STM32 که تفاوتی با نسخه CubeIDE نداره و تنها نام این دو نرم افزار متفاوت هستش با این تفاوت که CubeMX فقط در دل CubeIDE قرار داره.

دانلود نرم افزار ST Visual Develop (STVD)

توضیحات کامل : TrueSTUDIO for STM32 9.1.0 is released

TrueSTUDIO is no longer developed, new designs are recommended on STM32CubeIDE

دانلود مستقیم

برای دانلود این نسخه از نرم افزار یعنی TrueSTUDIO for STM32 میتونید به آدرس زیر مراجعه کنید اما نسخه ای که ارائه شده جدا از نسخه CubeMX هستش و میتونید اقدام به ساخت پروژه برای میکروکنترلرهای مختلف داشته باشید و دردسر فعال سازی و استفاده از نسخه کرک شده IDE های مختلف را پشت سر بزارین.

توضیحات کامل : TrueSTUDIO for STM32

ویژگی ها

در اینجا یک سری ویژگی های کلیدی نرم افزار CubeIDE را قرار میدیم تا استفاده کنید. این نرم افزار با انواع پروگرامر STlink سازگار بوده و حتی پروگرامرهای Jlink را هم پشتیبانی میکنه.

 • Integration of STM32CubeMX that provides services for:
  • STM32 microcontroller selection
  • Pinout, clock, IP, and middleware configuration
  • Project creation and generation of the initialization code
 • Based on ECLIPSE™/CDT, with support of ECLIPSE™ add-ons, GNU C/C++ for Arm® toolchain and GDB debugger.
 • Additional advanced debug features including:
  • CPU core, IP register, and memory views
  • Live variable watch view
  • System analysis and real-time tracing (SWV)
  • CPU fault analysis tool
 • Support of ST-LINK (STMicroelectronics) and J-Link (SEGGER) debug probes
 • Import project from Atollic® TrueSTUDIO® and AC6 System Workbench for STM32
 • Multi-OS support: Windows®, Linux®, and macOS®
آموزش میکروکنترلر STM8 به صورت رجیستری - قطع و وصل با کلید

نتیجه گیری

اولین نسخه از نرم افزار STM32CubeIDE در تاریخ ۱۹ آپریل ۲۰۱۹ که نسخه ۱.۰ بود ارائه شد و بعد از اون دو نسخه با قابلیت های جدیدتری یعنی ۱.۰.۱ و ۱.۰.۲ ارائه شد و به جرات میشه گفت که سرنوشت نرم افزارهایی که نیاز به لایسنس یا کرک بودند را به طور کامل تغییر میده و پیشرفت قابل محسوسی را برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان سخت افزاری رقم میزنه.

برچسب ها

tags, , , , , , , , , , , , ,
دانلود نرم افزار STM32CubeIDE
اولین میکروکنترلر هشت پایه ۳۲ بیتی شرکت ST

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست