تاریخچه پیدایش میکروکنترلرهای STM32

مقدمه ای بر تاریخچه پیدایش میکروکنترلرهای STM32

با سلام خدمت همراهان عزیز در اولین پست از آموزش میکروکنترلرهای STM32 برای شروع لازم دونستیم تا تاریخچه ای از پیدایش میکروکنترلرهای STM (اس تی ام) از ابتدای ظهور این میکروکنترلر تا تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده را به صورت کامل شرح بدیم تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه پیدایش میکروکنترلرهای STM32

در ابتدا سوالاتی که ممکنه ذهن خیلی از دوستان را به خودش مشغول کرده باشه این هستش که نام STM اصلا مخفف چه کلماتی هستش؟
شرکت STM در کدام کشور قرار داره؟
مدیرعامل این شرکت چه کسی هست؟
و خیلی سوالات مشابه دیگر به همین خاطر به صورت کامل از تاریخچه این شرکت شروع میکنیم تا با اصالت این میکروکنترلرها بیشتر آشنا بشیم و در ادامه با فعالیت های این شرکت و نحوه شکل گرفتن از ابتدای تاسیس تا تبدیل شدن به یک رقیب سرسخت مروری داشته باشیم.

معرفی شرکت ST

شرکت STMicroelectronics یک شرکت فرانسوی-ایتالیایی یا بعبارت دیگه چندملیتی است و تولید کننده قطعات نیمه هادی و تجهیزات الکترونیکی می باشد.
دفتر مرکزی این شرکت در ژنو سوییس قرار دارد و مدیر عامل آن کارلو بازوتی است.
این شرکت از بزرگترین تولید کنندگان قطعات نیمه هادی در اروپا می باشد و بخش عملیاتی این شرکت در آمستردام، هلند قرار دارد.
دفتر مرکزی این شرکت در ایالات متحده در کاپل، تگزاس واقع شده.
ستادمرکزی شعبه آسیا این شرکت در سنگاپور قرار دارد و ساختمان مرکزی شعبه ژاپن و کره جنوبی آن نیز، در توکیو مستقر می‌باشند.
درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۷ به ۸.۵ میلیارد دلار می رسد.
کارمندان این شرکت در سرتاسر جهان چیزی حدود ۳۵.۰۰۰ نفر می باشد.

آموزش میکروکنترلرهای STM8 با توابع SPL - معرفی سری STM8S103

تاریخچه پیدایش میکروکنترلرهای STM32

شرکت STMicroelectronics در سال ۱۹۸۷ با ادغام دو شرکت ایتالیای و فرانسوی به نام های SGS Microelettronica (Società Generale Semiconduttori) و Thomson Semiconducteurs شکل گرفت. در آن زمان این شرکت به نام SGS-THOMSON شناخته می شد. از این بحث میشه به این نتیجه رسید که مخفف دوکلمه ST حروف اول این دو شرکت هستش.

توضیحات کامل : Who we are

تاریخچه پیدایش میکروکنترلرهای STM32تصویر هوایی از دفتر ژنو

شکل گیری شرکت ST

پیش از سال ۱۹۸۷ این دو شرکت دارای قدمت طولانی در تولید نیمه هادی ها در اروپا بودند. شرکت SGS Microelettronica از دو شرکت زیر مجموعه ATES (Aquila Tubi e Semiconduttori) و Società Generale Semiconduttori تشکیل شده است.

 • شرکت ATES در زمینه تولید لوله های خلأ و قطعات نیمه هادی در شهر Abruzzese و l’Aquila فعالیت داشت و در سال ۱۹۶۱ نامش را به Azienda Tecnica ed Elettronica del Sud تغییر داد.
 • شرکت SGS نیز در زمینه تولید قطعات نیمه هادی فعالیت میکرد که در سال ۱۹۵۷ توسط Adriano Olivetti تاسیس شد.

شرکت Thomson Semiconducteurs نیز در سال ۱۹۸۲ همراه با ملی شدن گسترده صنایع در فرانسه تاسیس شد هم چنین این شرکت از همکاری موفق با چندین شرکت خارجی شکل گرفته که از جمله مواردی که باعث این اتفاق شد در زیر اشاره میکنیم:

 • فعالیت به خصوص این شرکت فرانسوی در زمینه نیمه هادی ها.
 • تاسیس شرکت آمریکایی Mostek در سال ۱۹۶۹ توسط برخی از کارکنان سابق Texas Instruments.
 • تاسیس شرکت Silec  در سال ۱۹۷۷.
 • Eurotechnique در سال ۱۹۷۹ در Rousset, Bouches-du-Rhône به عنوان یک سرمایه گذاری مشترک بین سنت گوبین فرانسه و نیمه هادی ملی مبتنی بر ایالات متحده تاسیس شد.
 • تاسیس شرکت EFCIS در سال ۱۹۷۷.
 • تاسیس شرکت SESCOSEM در سال ۱۹۶۹.
آموزش میکروکنترلرهای STM8 با توابع SPL - وقفه خارجی

بعد از پیدایش شرکت ST که از ادغام دو شرکت SGS و Thomson شکل گرفته بود در سال ۱۹۸۷ از بین ۲۰ شرکت برتر تولیدکننده نیمه هادی در رتبه ۱۴ قرار گرفت و با فروشی حدود ۸۵۰ میلیون دلار در سال. از زمان ادغام این شرکت صنایع دیگر نیز توسط این شرکت خریداری شدند.

 • در سال ۱۹۸۹ شرکت بریتانیایی Inmos که سازنده پردازنده های transputer بود به عنوان خانواده ای از Thorn EMI شناخته شده بود.
 • فعالیت شرکت کانادایی Nortel در زمینه نیمه هادی ها در سال ۱۹۹۴.
 • در سال ۲۰۰۲ بخش هایی از شرکت Alcatel’s Microelectronic همراه با سرمایه گذاری های کوچکتر مانند شرکت انگلیسی به نام Synad Ltd برای گسترش Wireless-LAN به بازار کمک کرد.
 • در سال ۲۰۰۷ شرکت Genesis Michrochip که در زمینه طراحی و ساخت پردازنده های ویدئویی شناخته شده بود در کشورهای تایپه، تورنتو، R.O.C تایوان، بنگلور فعالیت میکند.

دوران فعالیت شرکت ST

در تاریخ ۸ دسامبر ۱۹۹۴ این شرکت اولین پیشنهاد عمومی خود را که در بورس اوراق بهادار پاریس و نیویورک بود به اتمام رسانید. مالک این شرکت که Thomson SA نام داشت سهام خود را در سال ۱۹۹۸ فروخت.

در سال ۲۰۰۲ شرکت های بزرگی همچون موتورلا و TSMC به شرکت ST ملحق شدند و همینطور شرکت فیلیپس در زمینه فناوری های جدید با این شرکت همکاری کرد. این همکاری منجر به ساخت ویفر ۱۲ اینچ شد.

تا سال ۲۰۰۵ این شرکت موفق به کسب پنجمین رتبه در پشت شرکت های بزرگی همچون اینتل، سامسونگ، توشیبا و Texas قرارداشت همینطور پیش از شرکت هایی همچون Infineon, Renesas, NEC, NXP, و Freescale قرار گرفته بود. پیش از NXP و Infieon این شرکت بزرگترین تولید کننده نیمه هادی در اروپا قرار داشت.

انقلاب دیگر شرکت ST با میکروکنترلرهای STM32MP1

در اوایل سال ۲۰۰۷ دو شرکت NXP (در گذشته فیلیپس شناخته میشد) و Freescale (در گذشته موتورلا شناخته میشد) تصمیم گرفتند مشارکت خودشان را در Crolles2 Alliance متوقف کنند. طبق توافق طرفین اتحاد در ۳۱ دسامبر ۲۰۰۷ پایان یافت.

در تاریخ ۲۲ ماه مه سال ۲۰۰۷، ST و Intel یک سرمایه گذاری مشترک برای برنامه حافظه ای با نام Numonyx ایجاد کردند. این شرکت جدید، فعالیت های فلش مموری ST و Intel را ادغام کرد.

تثبیت بازار نیمه هادی ادامه داد: با اعلام ST و NXP در تاریخ ۱۰ آوریل ۲۰۰۸، یک سرمایه گذاری جدید برای فعالیت های تلفن همراه خود را با ST که ۸۰ درصد از شرکت جدید و NXP با ۲۰ درصد بود، ادامه داد. این سرمایه گذاری مشترک در تاریخ ۲۰ اوت ۲۰۰۸ آغاز شد.

در ۱۰ فوریه ۲۰۰۹، ST Ericsson، یک شرکت مشترک با همکاری ST-NXP Wireless و Ericsson Mobile Platforms تاسیس شد.

در سال ۲۰۱۱، STMicroelectronics اعلام کرد یک آزمایشگاه مشترک با دانشکده مطالعات پیشرفته Sant’Anna ایجاد میکند. این آزمایشگاه بر روی تحقیق و نوآوری در زیست روباتیک، سیستم های هوشمند و میکرو الکترونیک تمرکز خواهد کرد. همکاری گذشته با دانشکده مطالعات پیشرفته Sant’Anna شامل DustBot، یک پلتفرم است که روبات های سرویس خود را برای جمع آوری زباله های خود به خود راه انداخته است.

توضیحات کامل : STmicroelectronics

خانواده STM

دسته بندی میکروکنتلرهای STM32

میکروکنترلرهای ۸ بیتی میکروکنترلرهای ۱۶ بیتی میکروکنترلرهای ۳۲ بیتی
ST7 STR7 32bit ARM7
ST9 STM32 High Performance
STM8AF ST10 STM32 Mainstream
STM8AL STM32Ultra Low Power
STM8L STM32 Wireless
STM8S

بلوک دیاگرام خانواده میکروکنترلرهای STM

تاریخچه پیدایش میکروکنترلرهای STM32

توضیحات کامل : Micorcontrollers (MCU) and Microprocessors (MPU)

بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۸/۰۸

برچسب ها

tags, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
آموزش میکروکنترلرهای STM8 با توابع EEPROM – SPL
آموزش میکروکنترلرهای STM8 با توابع UART – SPL

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام خسته نباشد .
  من پروژه کارشناسیم با موضوع کنترل دور موتور dc به وسیله نیمه مبدل تریستوری به کمک میکرو کنترل avr هستش میتونید برام پایان نامشو بنویسید

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست